نصب ترمووود
جزئیات و نکات حائز اهمیت هنگام نصب ترمووود
آگوست 26, 2019
Show all
ترمووود

دستورالعمل رنگ کاری ترمووود

قبل از شروع مراحل رنگ کاری ترمووود، لازم است که به توصیه های شرکت سازنده رنگ در هر مورد توجه شود. دستورالعمل زیر موارد کلی اعمال رنگ را در بر میگیرد.

به طور کلی استفاده از رنگ جهت جلوگیری از آثار اشعه UV آفتاب و دوام و زیبایی کار توصیه می گردد. استفاده از رنگ های پایه آب (water based) و پایه روغن (oil based) مخصوص حفاظت از چوب ترمو (thermowood)، مجاز می باشد.

استفاده از چوب در فضای کار و زندگی، حاصل نیاز و تمایل انسان به طبیعت و محصولات طبیعی است. لذا در انتخاب نوع رنگ لازم است علاوه بر خصوصیات فنی ارایه شده توسط شرکت سازنده و تطابق آن با استانداردهای زیست محیطی و فضای زندگی انسان دقت گردد.

مراحل رنگ کاری ترمووود

آماده سازی سطح چوب برای رنگ آمیزی و شرایط مورد نیاز شامل موارد زیر می باشد:

محیط رنگ کاری ترموود باید تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار باشد. اجرای رنگ کاری ترمووود در حرارت متعادل نتیجه بهتری خواهد داشت.

سطح چوب ترمو قبل از رنگ آمیزی باید خشک و عاری از گرد و خاک و گرد سنباده و عاری از چربی باشد. در صورت نو بودن سطح زیر کار (عدم وجود لایه قبلی رنگ) می توان برای آماده سازی سطح چوب, از سنباده شماره ۲۸۰ استفاده کرد (در غیر اینصورت باید سنباده ای با شماره کمتر یعنی زبری بیشتر مثل ۲۲۰ یا ۸۰ استفاده کرد)

همچنین استفاده از این نوع رنگ برروی چوبهایی که قبلاً با رنگهای پایه روغن رنگ کاری گردیده اند توصیه نمی شود. نکته مهمی که در راستای سنباده زنی چوب وجود دارد و باید به آن توجه شود این است که :

حتما جهت حرکت سنباده روی چوب باید در راستای الیاف چوب باشد و از هر گونه حرکت دادن سنباده در جهت عمود بر الیاف خصوصا در سنباده های شماره پایین باید خوداری کرد.

آماده سازی رنگ برای اعمال روی ترمووود

رنگ قبل از مصرف باید کاملا هم بخورد تا قسمت رنگدانه و حلال موجود در آن کاملا با هم مخلوط شود. بـهترین روش مخلوط کردن حلال و رنگدانه، هم زدن رنگ توسط یک قطعه چوبی و یا آهنی است.

نحوه اعمال رنگ روی چوب

پس از هم زدن رنگ، میتوان مقدار کمی از رنگ را بر روی سطح خشک و تمیز چوب که از قبل آماده کرده ایم، در راستای الیاف چوب ترمو به طور کامل پخش کرد.

نیازی نیست حتما لایه ای با ضخامت زیاد از رنگ روی سطح چوب بر جای بماند. میزان مطلوب، میزانی است که صرفا با حرکت دادن مکررقلم بر روی سطح چوب به صورت لایه ای بسیار کم ضخامت , پس از گذشت حدود ۱۰ دقیقه خشک شود (این زمان بسته به گونه چوب و حرارت محیط متفاوت است) .این حرکت صرفا باید در راستای الیاف چوب باشد.

زمان اعمال دست دوم رنگ بر روی سطح ترمووود

بهترین زمان برای اعمال دست دوم رنگ کاری ۲۴ ساعت پس از اعمال دست اول رنگ کاری می باشد. اما در محیط هایی که تهویه مطبوع دارند وجریان هوا دراطراف چوب مناسب است , حداقل زمان ممکن برای اعمال دست دوم رنگ کاری، ۱۲ ساعت پس از اعمال دست اول می باشد.

البته در فصول گرم سال، این زمان می تواند بین ۷ تا ۱۰ ساعت متغیر باشد. اجرای دست دوم رنگ کاری قبل از اطمینان از خشک شدن کامل دست اول توصیه نمی گردد. دستورالعمل رنگ کاری دست دوم همانگونه است که در دست اول رنگ کاری توضیح داده شد.

پولیش نهایی سطح چوب در صورت نیاز به سطحی لطیف و شفاف

برای داشتن سطحی لطیف و شفاف برروی چوب، میتوان با سنباده شماره بالاتر مانند ۲۵۰۰ صرفا در راستای الیاف چوب و به صورت حرکت رفت و برگشت و البته بدون فشار پولیش نمود.

در صورت عدم دسترسی به سنباده می توان با پارچه هایی که دارای بافتی ضخیم هستند, و کرک پس نمی دهند (مثل پارچه های کتان) عمل پولیش را انجام داد.  زمان پولیش کاری حداقل باید ۲۴ ساعت پس از  رنگ کاری دست دوم و اطمینان کامل از خشکی سطح زیر کار می باشد.هم چنین شما می توانید مطلب نصب ترمووود را نیز مطالعه کنید.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات کامل درباره ی قیمت خرید و فروش ترمووود و رنگ ترمو با شماره ی ما ۰۳۱۳۶۶۲۰۹۶۵ تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *